Odpowiedź

tunel portal.jpg

Stało się! Maszyna mająca wydrążyć tunel między wyspami Uznam i Wolin jest już w drodze do Świnoujścia. Rozebrana na 129 części znajduje się na statku Da Chang. Jego dokładną pozycję można śledzić w internecie. Statek płynie do Polski przez Północną Drogę Morską.

- Szlak wiedzie wzdłuż północnych wybrzeży Rosji, od Karskich Wrót do Cieśniny Beringa. Przewidywany czas transportu to około 40 dni - wyjaśnia Marta Czerwińska z firmy POOR S.A, lidera konsorcjum budującego tunel.

Statek Da Chang pokona łącznie 10,350 mil morskich. W Świnoujściu jest spodziewany na przełomie września i października. Po przypłynięciu do Polski maszyna zostanie przetransportowana na plac budowy i tam zmontowana w szybie startowym. W marcu 2021 roku roku powinna rozpocząć drążenie tunelu. Zgodnie z tradycją maszynie zostanie nadane imię. Zwykle takie urządzenia noszą imiona kobiet. O tym jakie ono będzie, zadecydują mieszkańcy biorąc udział w konkursie. Na razie gigantyczna maszyna o długości około 100 m została roboczo nazywana „kretem”. Na wyspie Uznam budowany jest dla niej ogromny szyb startowy. Będzie miał on około 120 metrów długości i 20 metrów szerokości. Maszyna w szybie startowym zostanie umieszczona w poziomie, a jej średnicę wynoszącą 13,46 m można porównać do czteropiętrowego budynku. Dodajmy, że „Kret” waży aż 2740 ton. Już wiadomo, że świnoujski tunel będzie najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce liczącą 1440 m. Obecnie najdłuższym tunelem drogowym w Polsce jest gdański tunel pod Martwą Wisłą, który ma 1377 m.

Odpowiedz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

[] Najnowsze komentarze

Titel Autor Data
Holdu Pruskiego Anonim 28 mrz. 2018 - 19:39
Dyalise Anonim 15 st. 2018 - 18:36
Quappen kaufen Anonim 6 gru. 2017 - 20:25
Przysługa? Anonim 7 li. 2017 - 09:41
Co gorsza przybędą kolejne transporty siarki Anonim 28 paź. 2017 - 09:21
Racja! Anonim 24 paź. 2017 - 20:20

[] Najczęściej czytane

torres portal.jpg

Półmetek wakacji za nami i jeszcze mnóstwo atrakcji przed nami! W sierpniu w muszli koncertowej na promenadzie w Świnoujściu odbędzie się sporo wydarzeń. Wstęp na imprezy jest bezpłatny. Przypominamy też, że do 20 sierpnia w El Papa Cafe Hemingway (ul. Boh. Września 69) można oglądać wystawę Runhild Wirth - Francesca na rowerze.

portal Veo_0.jpg

Przed sezonem letnim w 2021 zostanie ukończona budowa kolejnych nadbałtyckich tras rowerowych na Pomorzu Zachodnim. Oznakowana ma być też znaczna część szlaku Velo Baltica. Jeden z jego odcinków Świnoujście – Międzyzdroje - Łukęcin jest obecnie projektowany. Z powodu planowanych inwestycji przemysłowych na prawobrzeżu Świnoujścia nadal dokładnie nie wiadomo, kiedy odcinek do Międzyzdrojów zostanie wykonany. Rozmowy w tej sprawie wciąż trwają.

tunel portal.jpg

Stało się! Maszyna mająca wydrążyć tunel między wyspami Uznam i Wolin jest już w drodze do Świnoujścia. Rozebrana na 129 części znajduje się na statku Da Chang. Jego dokładną pozycję można śledzić w internecie. Statek płynie do Polski przez Północną Drogę Morską.

portal gfrafiki.jpg

Świnoujska kultura powoli wychodzi z cienia koronawirusa. W Galerii Art otwarto właśnie wystawę grafik „Pocztówki ze Świnoujścia 69”. Autorami prac są Jerzy Lassota oraz Jerzy Świątkowski, członkowie legendarnej grupy Niezależni 69, która powstała w niemniej legendarnej kawiarni Parkowa w Świnoujściu. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Podczas zwiedzania obowiązują maseczki ochronne i zachowanie dystansu.