DE PL

Dzień Flagi bez świnoujskiej latarni

18 kwi 2024

facebooktwitterpinterest

Smutne informacje dochodzą do nas ze świnoujskiej latarni. Po raz pierwszy od wielu lat w Dniu Flagi (2 maja) polska flaga nie zostanie wciągnięta na szczyt zabytku. Powodem jest brak porozumienia dotyczącego udziału mieszkańców i turystów w wydarzeniu. Przypomnijmy, że do latarni można dotrzeć tylko statkami białej floty, ponieważ jedyna droga dojazdowa została zamknięta z powodów bezpieczeństwa terminala LNG.

„Ze smutkiem informujemy, że ostatnie negocjacje samorządu Świnoujścia z Gaz-Systemem (operatorem terminala LNG – red.) zakończyły się niepowodzeniem. Skutkuje to brakiem możliwości dopłynięcia do zabytku bez opłat, lub za symboliczna kwotę. Dzień Flagi na latarni morskiej w Świnoujściu i latarni morskiej w Niechorzu w 2024 roku nie będzie świętowany” – poinformowali organizatorzy.

Od wielu lat Dzień Flagi był obchodzony na świnoujskiej latarni bardzo uroczyście i spektakularnie. Podczas święta wciągano na masz ogromną flagę Polski, którą było widać z wielu kilometrów.

To nie koniec złych wiadomości. Nie będzie też dopłat do komercyjnych rejsów na latarnię, nie będzie autobusów i jakiegokolwiek wsparcia. Wcześniej świnoujski samorząd zadeklarował, że sam – bez pomocy Gaz-Systemu – pokryje koszt uruchomienia autobusu na plażę. W ubiegłym roku spółka sfinansowała rejsy do latarni. Przez całą majówkę były one za darmo. Statki pływały kilka razy dziennie, a do plaży mieszkańców dowodziły autobusy. W tym roku spółka zaproponowała dofinansowanie rejsów komercyjnych na poziomie, które obniżyłyby koszt biletów przez majówkę o około 8 zł (czyli w przypadku biletu normalnego z 74 zł na 66 zł). Gaz-System zadeklarował też dopłatę do autobusów komunikacji miejskiej. Tymczasem samorząd – razem z przedstawicielami Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich – oczekiwał, że spółka tak jak w roku ubiegłym pokryje koszty statków, aby mieszkańcy i turyści mogli dostać się do atrakcji za symboliczną kwotę – np. 5 zł.

„Poprzednie władze spółki deklarowały, że będą wspierać rozwiązania alternatywne, w związku z tzw. strefą bezpieczeństwa. Tym bardziej z olbrzymią przykrością przyjmujemy decyzję obecnych władz właściciela terminalu LNG. Droga Ku Morzu, która została zamknięta między innymi na wniosek spółki jest drogą ogólnodostępną, której właścicielem jest gmina Świnoujście. Stowarzyszenie na najbliższym walnym zebraniu podejmie decyzję co do dalszych losów latarni morskiej w Świnoujściu” – czytamy w komunikacie organizatora.

Foto: Robert Ignaciuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj również:

Nowy most na S3 prawie gotowy

23 maj 2024

Zakończyła się budowa najważniejszej części nowego mostu w Wolinie. Inwestycja powstaje w ramach modernizacji drogi ekspresowej S3 Szczecin-Świnoujście. Nad cieśniną Dziwna została nasunięta konstrukcja 1100 […]

Budują nad morzem, budują w górach. Chaotyczna zmiana krajobrazu

15 maj 2024

To co dzieje się w ostatnich latach w miejscowościach turystycznych śmiało można nazwać rewolucją. Zabudowa hotelowa i apartamentowa poszła tak daleko, że całkowicie zmieniła przestrzeń […]

Noc Muzeów w Świnoujściu inna niż zwykle

15 maj 2024

Szykuje się ciekawa Noc Muzeów w Świnoujściu. Otworzą się fortyfikacje, wieża widokowa oraz muzeum, będzie można zajrzeć pod pokład promu. A to wszystko już w […]

Pogoda
Kamery Plan miasta
Kursy walut

EUR

Średni NBP: Ładowanie...

© 2024 Baltic Portal balticportal.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin