DE PL

Zielone światło dla projektantów. Kontenery w Świnoujściu coraz bliżej

19 kwi 2024

facebooktwitterpinterest

Zapadło kolejne ważne postanowienie ws. budowy terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA otrzymał decyzję lokalizacyjną dla inwestycji. Wydał ją wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski. To oznacza, że można czynić przygotowania do projektowania infrastruktury dostępowej do terminalu. W mediach społecznościowych mieszkańcy prawobrzeża Świnoujścia ostro skrytykowali tę decyzję.

Powstanie terminalu kontenerowego w Świnoujściu jest jednym z elementów ujętych w „Programie rozwoju portów morskich do 2023 roku”. Jego celem jest utrwalenie pozycji polskich portów w basenie Morza Bałtyckiego i stworzenie z nich kluczowych węzłów globalnych łańcuchów dostaw dla Europy Środkowo-Wschodniej.

Fot. ZMPSiŚ

Terminal jest strategiczną inwestycją zarówno w obszarze gospodarczym, jak i bezpieczeństwa państwa. Należy do jednych z najważniejszych projektów inwestycyjnych w gospodarce morskiej. Trzeba zaznaczyć, że cały proces zaczynamy praktycznie od początku. Jednak jesteśmy zdeterminowani, aby budowę terminala zrealizować. Polskie porty morskie systematycznie odnotowują wzrost liczby przeładunków, a terminal kontenerowy sprawi, że liczba ta będzie jeszcze większa. Dzięki tej inwestycji na Pomorze Zachodnie zawijać będą największe kontenerowce na świecie. Bez wątpienia, to wielka szansa na rozwój polskiej gospodarki morskiej – zapewnia wiceminister infrastruktury, Arkadiusz Marchewka.

Docelowo terminal będzie w stanie obsłużyć do 2 mln TEU rocznie, obsługując jednocześnie dwa statki, jeden o długości 400 m i eden o długości 200 m. Zgodnie z taką ideą wybrany podmiot ma zrealizować projekt zagospodarowując część Zatoki Pomorskiej i przyległych nieruchomości. Politycy zapewniają, że inwestycja ma ograniczać do minimum wpływ na otoczenie i środowisko naturalne. Zamieszkała dzielnica Warszów, gdzie ma powstać terminal, zostanie oddzielona naturalną ścianą lasu. W takie zapewnienia nie wierzą mieszkańcy prawobrzeżnej części Świnoujścia. Ich zdaniem zostali oszukani przez polityków.

„Ustawiacie życie mieszkańców bez ich opinii i zgody. To nie jest demokracja a dyktatura. Szkoda, że dla pieniędzy tak się sprzedajecie”, komentują mieszkańcy Świnoujścia.

rj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj również:

Nowy most na S3 prawie gotowy

23 maj 2024

Zakończyła się budowa najważniejszej części nowego mostu w Wolinie. Inwestycja powstaje w ramach modernizacji drogi ekspresowej S3 Szczecin-Świnoujście. Nad cieśniną Dziwna została nasunięta konstrukcja 1100 […]

Budują nad morzem, budują w górach. Chaotyczna zmiana krajobrazu

15 maj 2024

To co dzieje się w ostatnich latach w miejscowościach turystycznych śmiało można nazwać rewolucją. Zabudowa hotelowa i apartamentowa poszła tak daleko, że całkowicie zmieniła przestrzeń […]

Noc Muzeów w Świnoujściu inna niż zwykle

15 maj 2024

Szykuje się ciekawa Noc Muzeów w Świnoujściu. Otworzą się fortyfikacje, wieża widokowa oraz muzeum, będzie można zajrzeć pod pokład promu. A to wszystko już w […]

Pogoda
Kamery Plan miasta
Kursy walut

EUR

Średni NBP: Ładowanie...

© 2024 Baltic Portal balticportal.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin