DE PL

Historyczna zmiana warty w Świnoujściu. Kto przejmie władzę?

25 sty 2024

facebooktwitterpinterest

To będzie historyczna zmiana warty w Świnoujściu. Prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz oficjalnie ogłosił, że to jego ostatnia kadencja. Decyzja jest nieodwołalna i ostateczna. To oznacza, że już wiosną tego roku Świnoujście będzie mieć nowego prezydenta. Wtedy mają się odbyć wybory samorządowe.

Kto przejmie stery w Świnoujściu? Na razie swoje kandydatury oficjalnie zgłosiły dwie panie: radna Joanna Agatowska i prezes świnoujskiego szpitala Dorota Konkolewska. Obie preferują zupełnie inny styl zarządzania i mają odmienne wizje kurortu. D. Konkolewska jest popierana przez J. Żmurkiewicza i Platformę Obywatelską, która rządzi na Pomorzu Zachodnim. Z kolei dla J. Agatowskiej to kolejna szansa na prezydenturę. Ostatnie starcia przegrywała. Teraz ma spore szanse na sukces. W grę wchodzą jeszcze inni kandydaci, ale na razie ich nazwisk nie ma w przestrzeni publicznej. Na pewno się jednak pojawią.

J. Żmurkiewicz poinformował o swojej decyzji na konferencji prasowej. 

Po 22 latach pracy na rzecz miasta, wraz z końcem kadencji w kwietniu, kończę misję jako prezydent Świnoujścia. Czas powiedzieć pas. Czas podziękować tym, którzy przez te lata mnie wspierali. Pięć kadencji to długi okres. Do podjęcia tej decyzji skłonił mnie ubiegły rok. Przeszedłem zwał serca, ciężką operację. Teraz więcej czasu poświęcę rodzinie – żonie, córce, wnuczce. Nigdy nie byłem na urlopie dłużej niż dwa tygodnie – wyjaśniał powody swojej decyzji J. Żmurkiewicz. 

Prezydent dodał, że wpływ na jego decyzję miało także wystawienie D. Konkolewskiej jako kandydata na prezydenta. Jego zdaniem wygra ona wybory i będzie kontynuowała jego politykę. Nieco zaskakujące było kolejne oświadczenie wygłoszone przez szefa PO na Pomorzu Zachodnim, marszałka województwa Olgierda Geblewicza. Poinformował on, że J. Żmurkiewicz będzie liderem listy partii podczas wyborów do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. 

Z prezydentem Świnoujścia rozumiemy wizję rozwoju regionu. zrobiliśmy bardzo dużo, nawet jeśli byliśmy w różnych formacjach politycznych. Działalność radnego sejmiku jest mniej obciążająca, bo przecież prezydent miasta musi pracować przez siedem dni w tygodniu. Teraz Janusz Żmurkiewicz nadal będzie pracował dla Świnoujścia, ale na innym poziomie – wyjaśniał O. Geblewicz. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj również:

Nowy most na S3 prawie gotowy

23 maj 2024

Zakończyła się budowa najważniejszej części nowego mostu w Wolinie. Inwestycja powstaje w ramach modernizacji drogi ekspresowej S3 Szczecin-Świnoujście. Nad cieśniną Dziwna została nasunięta konstrukcja 1100 […]

Budują nad morzem, budują w górach. Chaotyczna zmiana krajobrazu

15 maj 2024

To co dzieje się w ostatnich latach w miejscowościach turystycznych śmiało można nazwać rewolucją. Zabudowa hotelowa i apartamentowa poszła tak daleko, że całkowicie zmieniła przestrzeń […]

Noc Muzeów w Świnoujściu inna niż zwykle

15 maj 2024

Szykuje się ciekawa Noc Muzeów w Świnoujściu. Otworzą się fortyfikacje, wieża widokowa oraz muzeum, będzie można zajrzeć pod pokład promu. A to wszystko już w […]

Pogoda
Kamery Plan miasta
Kursy walut

EUR

Średni NBP: Ładowanie...

© 2024 Baltic Portal balticportal.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin