Zamykają tunel. Sprawdzą zasilanie
14 sty 2025
W dniach 16–17 stycznia planowane jest wyłączenie tunelu z eksploatacji. Przerwa odbędzie się w godzinach nocnych – od 22.00 do 05.00, w celu przeprowadzenia niezbędnych […]
10 kwi 2024
Od czwartku (11 kwietnia) w Muzeum Narodowym w Szczecinie będzie można zapoznać się z twórczością Elsy Mögelin, absolwentki słynnego Bauhausu, która należała do najważniejszych artystek związanych z międzywojennym Szczecinem.
Na wystawie zgromadzono ponad 100 obiektów reprezentujących różne media i techniki, pochodzących z kolekcji instytucjonalnych i prywatnych. Niemal wszystkie dzieła pokazywane są po raz pierwszy w Polsce, część z nich ma swoją międzynarodową premierę. Twórczość Mögelin ukazana została w kontekście prac m.in. Friedricha Bernhardta, Theodora Boglera, Egona Engeliena, Ottona Lindiga, Kurta Schwerdtfegera, Lotte Usadel, Wilhelma Wagenfelda i Vincenta Webera.
W latach 1927–1942 Elsa Mögelin prowadziła pracownię tkaniny w szczecińskiej Miejskiej Szkole Rzemiosła i Przemysłu Artystycznego, przemianowanej w 1930 roku na Praktyczną Szkołę Pracy Projektowej. Uczelnia ta ściśle współpracowała z Muzeum Miejskim pod zarządem Waltera Riezlera, który wielokrotnie prezentował dokonania wykładowców i uczniów, propagując nowoczesne kierunki w sztuce. Obecna wystawa gromadzi znów w tym samym gmachu – choć po raz pierwszy dla szerokiej polskiej publiczności – dzieła Mögelin i jej kręgu. Od młodzieńczych eksperymentów abstrakcji po ludowe stylizacje dojrzałych lub późnych lat: tkactwo, malarstwo i grafika odzwierciedlają stałą fascynację naturą oraz potrzebę rozwoju duchowego w zmieniającym się pejzażu i sytuacji politycznej.
Wystawa potrwa do 9 czerwca.
oprac.rj
12 sty 2025
Zainteresowanie kupnem dwóch świnoujskich promów przez Gambię wzbudziło nie lada sensację w mediach lokalnych, regionalnych, ogólnopolskich a nawet niemieckich. Afrykańskie państwo oficjalnie zapytało miejską jednostkę […]
Dodaj komentarz