Ekolodzy i architekci krajobrazu alarmują. Za kilkanaście lat nie będzie już dziewiczych plaż na polskim Wybrzeżu. Takich miejsc, gdzie można wypocząć na łonie natury z dala od zgiełku i tysięcy turystów. Wszystko przez deweloperów, którzy budują apartamentowce na potęgę. W Świnoujściu praktycznie wszystkie działki w dzielnicy nadmorskiej w stronę falochronów są sprzedane. Tam, gdzie do tej pory rósł las, dziś powstają ogromne kompleksy hotelowo-apartamentowe.
Z kolei na prawobrzeżu dziewicze dotąd tereny w dzielnicy Warszów zostaną za kilka lat zajęte przez ogromny terminal kontenerowy. Ale nie tylko Świnoujście boryka się z tym problemem. W sąsiednich Międzyzdrojach również powstają wielkie apartamentowce. Przy plaży na ulicy Gryfa Pomorskiego trwa właśnie budowa pięciu wielkich budynków. Znajdzie się w nich aż 400 luksusowych mieszkań. Formy budynków nawiązują do fal i ich nieustannego ruchu. W kompleksie oprócz mieszkań będzie strefa wellness, całoroczne baseny, zewnętrzne jacuzzi, siłownia, kręgielnia, sala zabaw, plac zabaw dla dzieci, restauracja oraz kawiarnia z barem. Pierwszy etap inwestycji zostanie oddany do użytku w 2021 roku. W mniejszym Pobierowie powstaje jeszcze większy gigant. Olbrzymi, 13-piętrowy hotel ma mieć aż 1100 pokoi! Jednocześnie będzie mogło w nim zamieszkać 2200-2500 osób a z dodatkowimi lóżkami nawet 3000. Pierwszych gości hotel przyjmie 2021 roku. Głosów krytycznych wobec takich inwestycji jest coraz więcej.
.
- W dzieciństwie przyjeżdżałem do Międzyzdrojów niemal każdego lata. Pamiętam je jako urokliwe miasteczko, pełne starej zabudowy z drewnianymi domkami, jak z bajki. W pewnym momencie miasto zaczeło się rozwijać, być modne. Dziś wygląda zupełnie inaczej. Mam wrażenie, że władze miasta straciły zupełnie kontrolę nad urbanistyką i profilem Międzyzdrojów. Uległy lobby deweloperskiemu - mówił podczas debaty o turystyce w Świnoujściu, architekt i pisarz Leszek Herman ze Szczecina.
Nowy burmistrz Miedzyzdrojów Mateusz Bobek przyznaje, że popełniono błąd. Jego zdaniem wysokie apartamentowce powinny być usytuowane dalej od plaży.
- Historyczna zabudowa miasta powinna być zachowana - podkreśla M. Bobek.
Burmistrz stworzył nawet nowe stanowisko miejskiego architekta, który ma uporządkować ład urbanistyczny Międzyzdrojów i czuwać nad planowaniem przestrzennym kurortu.
W Świnoujściu jest sporo głosów krytycznych wobec obecnego kierunku rozwoju miasta. Mieszkańcy uważają, że zwiększająca się ilość turystów coraz bardziej utrudnia im codzienne życie. Mieszkania są absurdalnie drogie, brakuje miejsc na parkingach, a ceny usług i żywności są wyższe niż w innych miastach. Zastępca prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska podczas debaty na temat przyszłości kurortu broniła obecnej strategii miasta, podkreślając, że trudno jest zadowolić wszystkich.
- Młodzi chcą nowoczesnego miasta, starsze osoby ciszy i spokoju, a rodziny dobrej infrastruktury. Ciężko to pogodzić - twierdzi B. Michalska.
Natomiast ekolog krajobrazu dr hab. Maciej Przewoźniak w wypowiedzi do gazety „Polityka” przyznał, że dochodzi do stopniowej dewastacji strefy nadmorskiej Bałtyku.
- Widok wschodniej dzielnicy uzdrowiskowej Kołobrzegu poraża. Przypomina wielkie klocki, upchane przypadkowo przez małe dziecko. W mniejszych miejscowościach jak Dziwnówek czy Mielno, zabudowa apartamentowa i hotelowa nawiązuje do blokowisk z okresu komunistycznego - uważa M. Przewoźniak.
Czy to oznacza, że polskie Wybrzeże na zawsze straciło swój niepowtarzalny klimat?
[] Najczęściej czytane
Zapraszamy do przeczytania wywiadu ze znanym świnoujskim podróżnikiem i pisarzem Jarosławem Molendą. Właśnie ukazała się jego najnowsza ksiązka "Rzeźnik z Niebuszewa", która jest rekonstrukcją najpotworniejszej zbrodni w powojennej historii Szczecina. Opisuje ona historię Józefa Cyppka oskarżonego o liczne morderstwa a nawet kanibalizm. Mężczyznę okrzyknięto wówczas pierwszym seryjnym mordercą w powojennej Polsce. „Rzeźnik z Niebuszewa” to pierwsza książka J. Molendy o takiej tematyce i jak się okazuje nie ostatnia! |
Nadal nie wiadomo kiedy zakończy się remont promenady historycznej. Wykonawca inwestycji przesyła do Urzędu Miasta kolejne wnioski z nowymi terminami zakończenia robót. Nieoficjalnie mówi się, że remont może się zakończyć dopiero w maju 2020 roku! I to raczej w optymistycznym scenariuszu. Miasto nałożyło już na wykonawcę kary za opóźnienia. |
W 2020 roku wypoczynek nad polskim morzem będzie droższy. Szczególnie w uzdrowiskach. Lokalne samorządy podnoszą bowiem podatki, w tym opłatę uzdrowiskową. Kołobrzeg już to zrobił, teraz czas na Świnoujście. Samorządy tłumaczą podwyżki koniecznością bilansowania budżetów. |
23 listopada w galerii sztuki współczesnej przy ul. Armii Krajowej 13 zaprezentowana zostanie twórczość Beaty Ewy Białeckiej. To głównie obrazy powstałe w latach 2010-2018 w cyklu nazwanym „Moje ręce głodne są dokładności”. Twórczość Białeckiej to sztuka głęboko sakralna, ale niekoniecznie religijna. |
[] Najnowsze komentarze