DE PL

Powstanie drugi tunel w Świnoujściu

30 wrz 2023

facebooktwitterpinterest

A jednak! Będzie bezpieczne przejście na plażę na prawobrzeżu Świnoujścia. Chodzi o dojście do morza od ronda w Łunowie. O kładkę nad torami walczyli mieszkańcy. Dlaczego? Bo, aby dostać się na plażę musieli przechodzić przez tory w niedozwolonym miejscu. Ostatecznie stanęło na podziemnym przejściu. Inwestycja miała być sfinansowana z Budżetu Obywatelskiego, ale na długi czas utknęła w urzędowych gabinetach.

Inwestycja ma kosztować ok. 8 mln zł. Niemal całość pieniędzy miasto otrzymało z państwowego funduszu Polski Ład. Przygotowania do inwestycji już się zaczęły. Tunel ma być gotowy w 2024 roku. I co najważniejsze, będą z niego mogli korzystać rowerzyści (tunelem pod Świną nie mogą przejeżdżać). Mieszkańcy czekali na tę inwestycję od 2015 roku. Wówczas tunel pod torami otrzymał najwięcej głosów w Budżecie Obywatelskim. Powinien być zbudowany w 2016 roku. Niestety, brak porozumienia z kolejową spółką oraz wysoki koszt robót przyczynił się do opóźnienia inwestycji. Była nawet groźba całkowitego skreślenia projektu. Na szczęście udało się dojść do porozumienia i pozyskać dofinansowanie.

– Dzisiejsza sytuacja i ograniczenie dostępu pokazują, jak ważne jest to zadanie. Nie wyobrażam sobie, aby deklaracja zastępcy prezydenta Barbary Michalskiej nie została zrealizowana. Chodzi o otwarcie przejścia na sezon letni przyszłego roku – mówi świnoujski radny Sławomir Nowicki, który zabiegał o inwestycję.

Początkowo nad torami miała powstać kładka. Najpierw jej budowa miała kosztować milion złotych, potem już dużo ponad milion. Ostatecznie po kilku miesiącach wykonawca stwierdził, że nie jest w stanie zrobić jej za taką kwotę i zerwał umowę. Miasto znalazło jednak wyjście.

– Uznaliśmy, że lepszym rozwiązaniem będzie przekop, czyli tunel pod torami. Z kładką byłby problem z dostępem dla rodziców z wózkami, czy osobami mającymi kłopoty z chodzeniem. Tunel okazał się jedynym rozwiązaniem z uwagi na zmianę decyzji kolei państwowych i budowę drogi ekspresowej S3 – wyjaśnia zastępca prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska.

(rj)

Foto: UM Świnoujście
Foto: UM Świnoujście

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj również:

Nowy most na S3 prawie gotowy

23 maj 2024

Zakończyła się budowa najważniejszej części nowego mostu w Wolinie. Inwestycja powstaje w ramach modernizacji drogi ekspresowej S3 Szczecin-Świnoujście. Nad cieśniną Dziwna została nasunięta konstrukcja 1100 […]

Budują nad morzem, budują w górach. Chaotyczna zmiana krajobrazu

15 maj 2024

To co dzieje się w ostatnich latach w miejscowościach turystycznych śmiało można nazwać rewolucją. Zabudowa hotelowa i apartamentowa poszła tak daleko, że całkowicie zmieniła przestrzeń […]

Noc Muzeów w Świnoujściu inna niż zwykle

15 maj 2024

Szykuje się ciekawa Noc Muzeów w Świnoujściu. Otworzą się fortyfikacje, wieża widokowa oraz muzeum, będzie można zajrzeć pod pokład promu. A to wszystko już w […]

Pogoda
Kamery Plan miasta
Kursy walut

EUR

Średni NBP: Ładowanie...

© 2024 Baltic Portal balticportal.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin