DE PL

Podwaliny pod terminal kontenerowy

08 maj 2024

facebooktwitterpinterest


Wydaje się, że nie ma już najmniejszych szans na zatrzymanie budowy terminala kontenerowego na prawobrzeżu Świnoujścia. W poniedziałek Urząd Morski w Szczecinie podpisał umowę na wykonanie studium wykonalności, raportu o oddziaływaniu na środowisko oraz raportu na odkład urobku dla nowego toru podejściowego do Świnoujścia. Dlaczego jest to takie ważne? Nowe podejście ominie wody niemieckie i pozwoli wpływanie do portu ogromnych kontenerowców.

W ten sposób wychodzimy ze wszelkich uzgodnień transgranicznych, a przede wszystkim z raportów oddziaływania środowiskowego – mówił minister za rządów Prawa i Sprawiedliwości Marek Gróbarczyk.

Foto: ZMPSiŚ

W praktyce oznacza to, że inwestycja nie będzie już konsultowana ze stroną niemiecką. Nowy tor będzie miał 17 m głębokości i 500 szerokości. Pozwoli to na przyjmowanie większej ilości statków (kontenerowców) o większych parametrach, zwiększy też bezpieczeństwo żeglugi. Dotychczasowe podejście ma 14,5 m głębokości. Nowy tor ma znacząco wzmocnić port Świnoujście na mapie europejskiego transportu morskiego.

Podpisana w poniedziałek umowa opiewa na kwotę ponad 9,7 mln zł. Termin wykonania studium to 32 miesiące. Umowa obejmuje m.in. wykonanie raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko i obszary NATURA 2000, pobranie i zbadanie próbek urobku pochodzącego z dna nowego toru oraz wykonanie raportu na jego odłożenie do morza, a także alternatywnego zagospodarowania urobku z pogłębiania.

To niezwykle istotny krok w naszej drodze do rozbudowy infrastruktury portowej. Planowana budowa obejmie odcinek o długości blisko 70 km i pozwoli na przyjęcie nawet największych kontenerowców na świecie. To właśnie ten tor będzie prowadzić do terminala kontenerowego w Świnoujściu. Robimy kolejny krok przybliżający nas do zrealizowania tej ważnej, strategicznej inwestycji – zapewnia wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.

(rj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj również:

Nowy most na S3 prawie gotowy

23 maj 2024

Zakończyła się budowa najważniejszej części nowego mostu w Wolinie. Inwestycja powstaje w ramach modernizacji drogi ekspresowej S3 Szczecin-Świnoujście. Nad cieśniną Dziwna została nasunięta konstrukcja 1100 […]

Budują nad morzem, budują w górach. Chaotyczna zmiana krajobrazu

15 maj 2024

To co dzieje się w ostatnich latach w miejscowościach turystycznych śmiało można nazwać rewolucją. Zabudowa hotelowa i apartamentowa poszła tak daleko, że całkowicie zmieniła przestrzeń […]

Noc Muzeów w Świnoujściu inna niż zwykle

15 maj 2024

Szykuje się ciekawa Noc Muzeów w Świnoujściu. Otworzą się fortyfikacje, wieża widokowa oraz muzeum, będzie można zajrzeć pod pokład promu. A to wszystko już w […]

Pogoda
Kamery Plan miasta
Kursy walut

EUR

Średni NBP: Ładowanie...

© 2024 Baltic Portal balticportal.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin