DE PL

Kopiec spodoba się mieszkańcom i turystom?

08 paź 2023

facebooktwitterpinterest

Świnoujście będzie miało nową atrakcję – wielką górkę rekreacyjno-wypoczynkową. Można ją zobaczyć przy ul. Karsiborskiej. Górka została usypana z urobku, czyli piachu i mułu wydobytych podczas przekopywania tunelu między wyspami Uznam i Wolin. Według wykonawcy było to ok. 8,6 mln taczek!

Górkę usypywano przez wiele miesięcy. Powstała ona na terenie dawnego wysypiska śmieci, które zostało zamknięte w 1991 roku. W mediach pojawiały się obawy, że pod wielkim ciężarem piachu wysypisko może się zapaść lub zagrozić podziemnym ujęciom wody pitnej. Władze miasta konsekwentnie zapewniają, że nic takiego się nie stanie.

– Sposób zagospodarowania urobku uzyskał pozytywną opinię Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Szczecinie w kwestii spełnienia wymagań określonych w przepisach ochrony środowiska w zakresie przetwarzania odpadów – poinformował Jarosław Jaz z Urzędu Miasta w Świnoujściu.

Usypana góra ma powierzchnię ok. 4,5 hektara. Obecnie trwają prace wokół wzniesienia mające na celu uporządkowanie terenu. Na wzniesieniu znajdzie się tor treningowy do biegów z przeszkodami, pumptrack (tor dla rowerzystów) oraz wybieg dla psów. Prawdopodobnie zimą z górki będzie można zjeżdżać na sankach. Wśród pomysłów jest m.in. wybudowanie wieży widokowej lub stoku narciarskiego.

– Kilka lat temu taki pomysł byłby skazany na porażkę, jednak miasto jest już kurortem całorocznym. Warto przytrzymać ludzi nad morzem. Nawet na odcinku 400 metrów mogliby podjeżdżać na nartach, desce – uważa jeden z internautów.

Czy dzięki wzniesieniu Świnoujście zyska przewagę nad innymi nadmorskimi kurortami i przyciągnie turystów zimą?

(rj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj również:

Nowy most na S3 prawie gotowy

23 maj 2024

Zakończyła się budowa najważniejszej części nowego mostu w Wolinie. Inwestycja powstaje w ramach modernizacji drogi ekspresowej S3 Szczecin-Świnoujście. Nad cieśniną Dziwna została nasunięta konstrukcja 1100 […]

Budują nad morzem, budują w górach. Chaotyczna zmiana krajobrazu

15 maj 2024

To co dzieje się w ostatnich latach w miejscowościach turystycznych śmiało można nazwać rewolucją. Zabudowa hotelowa i apartamentowa poszła tak daleko, że całkowicie zmieniła przestrzeń […]

Noc Muzeów w Świnoujściu inna niż zwykle

15 maj 2024

Szykuje się ciekawa Noc Muzeów w Świnoujściu. Otworzą się fortyfikacje, wieża widokowa oraz muzeum, będzie można zajrzeć pod pokład promu. A to wszystko już w […]

Pogoda
Kamery Plan miasta
Kursy walut

EUR

Średni NBP: Ładowanie...

© 2024 Baltic Portal balticportal.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin