Uznamski Festiwal Muzyki dobiega końca. Zostały cztery koncerty
09 paź 2024
Już tylko kilka koncertów pozostało w programie Uznamskiego Festiwalu Muzyki. W tym roku wyjątkowego, bo tematem przewodnim jest Polska. Festiwal odbywający się co roku na wyspie Uznam zakończy się 12 października. W tym roku wśród najważniejszych wydarzeń był koncert kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego oraz występy znanego pianisty Rafała Blechacza. Wystąpiła też legendarna „MozART group“.
– Już po raz trzeci Polska jest gościem Uznamskiego Festiwalu Muzyki, który stara się ciągle o powiązania kulturowe i budowanie więzi między Polską a Niemcami. W tym roku szczególna uwaga zostanie poświęcona bogatemu dziedzictwu muzycznemu z regionu Śląska – mówi Thomas Hummel, dyrektor Uznamskiego Festiwalu Muzyki.
Od kompozycji organowych gdańskiego baroku po współczesne dźwięki młodej polskiej kompozytorki Aleksandry Kacy z kwartetem saksofonowym Kebyart, festiwal prezentuje szerokie spektrum muzyczne z tego regionu. Odwiedzający mogą z bliska doświadczyć wielkiej polskiej tradycji muzycznej tzn. salonów muzycznych jaki i w „Salonie Paderewskiego” na cześć historycznej postaci Ignacego Jana Paderewskiego oraz podczas licznych koncertów z utworami Fryderyka Chopina. Na przykład z Davidem Geringasem i Ianem Fountainem na otwarciu Bałtyckiego Forum Muzycznego w Zamku Stolpe lub w koncercie „Dziedzictwo Chopina” z Rafałem Blechaczem. Różnorodność i piękno tego regionu wyraża tradycyjna muzyka chłopska i taneczna zespołu folklorystycznego „Kapela Ochodzita” z Beskidu Śląskiego. Kwartet smyczkowy „sine nomine” z Wrocławia wykonał utwory z okresu śląskiego romantyzmu w kościele ewangelickim w Benz, wspierany przez berlińskiego wiolonczelistę Martina Seemanna. Caspar David Friedrich, urodzony 250 lat temu w Greifswaldzie, po raz pierwszy wyruszył w podróż w Karkonosze w 1810 roku, aby szkicować krajobrazy, które później przekształcił w obrazy – takie jak „Ruiny klasztoru Eldena w Karkonoszach”.
Czwartek 10.10.Danziger Barock 19:30, kościół protestancki, Seebad Ahlbeck Roman Perucki (organy) Muzyka z Gdańska: utwory z Tabulatury Gdańskiej (1591) i Tabulatury Oliwskiej (1619) Daniela Magnusa Gronaua, Johanna Gottlieba Goldberga, Mieczysława Surzyńskiego, Feliksa Borowskiego i Zbigniewa Kruczka.
Piątek 11.10. 19:30, Hotel Usedom Palace, nadmorski kurort Zinnowitz Walc Pod Brzozami odczyt z Frankiem Arnoldem Jan Brachmann (fortepian) odczyt z „Brzozowego gaju” Jarosława Iwaszkiewicza (1932) w przekładzie Henryka Bereskiego, muzyka taneczna i rozrywkowa początku XX wieku, polskie pieśni ludowe w opracowaniu na fortepian Felicjana Szopskiego i Karola Szymanowskiego.
Sobota. 12.10. godz. 20:00, Lokhalle UBB, Seebad Ahlbeck. Koncert Finałowy z NDR-BIGBAND „Polish Songs”. Olga Pasichnyk (wokal), Kwartet smyczkowy ATOM, Geir Lysne (główny dyrygent).
Turyści odwiedzający Świnoujście, Międzyzdroje, czy Kołobrzeg muszą teraz uważać co fotografują. Za chwilę prawdopodobnie nie będzie już można robić zdjęć terminalowi LNG, tunelowi, ciepłowni, wodociągom, […]
Więcej promów na majówkę
25 kwi 2025
Od 1 maja 2025 roku zostaną wprowadzone zmiany w rozkładzie jazdy promów na przeprawie promowej w Świnoujściu. Wszystko po to, aby zapewnić gościom bezproblemowy transport […]
Wyspa Uznam podzielona. W Świnoujściu radość, w Niemczech umiarkowany optymizm
21 kwi 2025
To była udane święta wielkanocne dla branży turystycznej. Nad morzem tłum gości, a hotele notowały wysokie obłożenie. W Świnoujściu większość pakietów wielkanocnych było wyprzedanych. Nieco […]
Dodaj komentarz