Niemcy otwierają sklepy w niedzielę. Także w Wielkanoc!
19 kwi 2025
U naszych zachodnich sąsiadów doszło do istotnej zmiany w przepisach dotyczących handlu. Sklepy będą mogły być otwarte także w niedzielę. Dotyczy to również Wielkanocy! Nowe […]
23 lis 2024
23 listopada Galeria Sztuki Współczesnej „Miejsce sztuki44” przy ul. Armii Krajowej 13 zaprasza na wernisaż prac krakowskiego artysty Grzegorza Wnęka. Wystawa „Ty zawsze przy mnie stój” to zbiór wielkoformatowych obrazów wykonanych w technice olejnej. Artysta podążając tropem ekspresjonizmu przekazuje swoją refleksję dotyczącą współczesnego świata.
– Malarstwo Grzegorza Wnęka uwodzi, przywiązuje, nie poucza ale stwarza przestrzeń dla refleksji, której głębokość jest zależna od wymiaru i powagi naszego własnego zaangażowania. Teologia pracy Wnęka, w konsekwencji której jego dzieła przekraczają współcześnie formułowane kulturowe schematy na rzecz wizualizowania eschatologicznego poznania, w tym również śmierci, jest próbą ukształtowania codziennego profanum poprzez sakralizację procesu twórczego. Grzegorz Wnęk syci się tym procesem, czerpie z niego siłę, przedstawia wizualną narrację, która bez skrępowania uwodzi odbiorcę i oferuje ekspresjonistyczną afirmację formy, nie porzucając przy tym ontologicznej tajemnicy. Jego mimesis nie celuje jednak w pozór i grę, a estetyczna epifania staje się podrzędna wobec ontologicznego ciała śmierci – mówi kurator wystawy Andrzej Pawełczyk.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Prace G. Wnęka będzie można oglądać do 19 stycznia 2025 roku.
Krakowski artysta jest profesorem w ASP, prowadzi również Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Zrealizował i realizuje cykle tematyczne: Wnętrza, Maszyny, Hiob, Człowiek z…, Modelka, Syn, Sekwencja, Piknik lotniczy, Network, Lady with…, Przestrzenie, Lewiatan, Ogrody, Od wojny wybaw nas…, Figura w metafizycznym domu, Domek na drzewie. Jego prace zobaczyć można m.in. w zbiorach Lubuskiej Zachęty w Zielonej Górze, BWA Bielsko-Biała, BWA Krosno, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Frissiras Museum w Atenach.
Dodaj komentarz