DE PL

Taryfy ulgowej nie będzie. Nowa strategia wobec terminala kontenerowego

03 cze 2024

facebooktwitterpinterest

Nowe władze Świnoujścia całkowicie zmieniają strategię wobec planowanej budowy terminala kontenerowego. Prezydent Joanna Agatowska twierdzi, że podczas podejmowania decyzji o lokalizacji inwestycji naruszono lub pominięto szereg przepisów. Czy to oznacza otwarty konflikt między miastem a rządem?

Wszystkie karty są już odkryte. Nowy rząd chce budowy terminala kontenerowego i robi wszystko, aby zrealizować inwestycje. Prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska przed wyborami deklarowała, że jest przeciwniczką tego wielkiego projektu. I jak na razie dotrzymuje słowa. Miasto złożyło odwołanie od ostatniej decyzji wojewody zachodniopomorskiego, który wydał zgodę na lokalizację terminala w Świnoujściu.

W 2017 roku mieszkańcy prawobrzeżnej części Świnoujścia jasno wskazali, że terminala kontenerowego nie chcą. Ten głos został zignorowany między innymi przez inwestora i  przedstawicieli rządu. Nie wzięto pod uwagę uchwały osiedla Warszów, nie przeprowadzono konsultacji społecznych ani referendum. Nie powstało też żadne rzetelne i niezależne opracowanie dotyczące wpływu tej inwestycji na miasto oraz mieszkańców. Całkowicie zapomniano, że to mieszkańcy miasta są najważniejsi, a nie prywatny interes inwestora – wylicza Roman Kucierski, zastępca prezydenta Świnoujścia do spraw społecznych.

Zdaniem władz miasta inwestycja realizowana wbrew lokalnej społeczności może mieć problemy z uzyskaniem zewnętrznego dofinansowania. Ponadto decyzja o lokalizacji terminala nie uwzględnia m.in. skutków zakładających utratę cennych zasobów przyrodniczych i uniemożliwia korzystanie ze szlaków turystycznych.

Budowa takiej inwestycji jest niezgodna ze strategią rozwoju miasta Świnoujścia. Nie ma jej także w strategii województwa zachodniopomorskiego – wyjaśnia Arkadiusz Mazepa, zastępca prezydenta Świnoujścia ds. inwestycji.

Gmina wylicza, że zignorowano podstawowe kwestie np. zaopatrzenia w wodę. Terminal potrzebuje jej 12 m3/h. Miasto nie ma takich możliwości.

Decyzję o lokalizacji wydano w oparciu o nieprawdziwe założenia. Infrastruktura miejska nie może spełnić oczekiwań inwestora – dodają świnoujscy urzędnicy.

Błędów w dokumentacji jest więcej. Świnoujski samorząd oczekuje rozmów z przedstawicielami samorządu województwa, rządu oraz Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Liczmy, że nasze odwołanie zostanie uwzględnione i zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne. Taki projekt ma szansę powstać tylko i wyłącznie wtedy, gdy będzie miał społeczną akceptację. Jesteśmy zwolennikami zrównoważonego rozwoju naszych wysp, na których jest miejsce i dla turystyki i dla nowoczesnych przedsiębiorstw branży morskiej – zapewnia Joanna Agatowska.

Co ciekawe, niedawno doszło do niezapowiedzianej wizyty polityków i ministra infrastruktury w miejscu, gdzie ma powstać terminal. Nie zaproszono nikogo ze Świnoujścia.

Foto: FB/Dariusz Klimczak

Jest to jedna z kluczowych inwestycji o znaczeniu strategicznym dla państwa i jesteśmy zdeterminowani, by terminal został uruchomiony w 2028 roku. Trwają prace przygotowawcze, projektowe oraz związane z uzyskaniem niezbędnych zgód i pozwoleń – zapowiedział Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.

(rj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj również:

Miasto, modernizm, modernizacja – Miasto obiecane. Literackie spotkanie w galerii

12 cze 2024

Czy literacka parabola spinająca modernistyczną Gdynię ze Świnoujściem byłaby uprawniona? Jak buduje się tożsamość i legendę miejsca używając architektury? I czy takiemu zamierzeniu, powinna towarzyszyć […]

Wakacyjny rozkład jazdy. Skorzysta Świnoujście i Szczecin

08 cze 2024

PKP Intercity wprowadza od niedzieli (9 czerwca) wakacyjny rozkład jazdy dla województwa zachodniopomorskiego. Przewoźnik zapewnia, że z większej liczby połączeń skorzystają mieszkańcy Świnoujścia i Szczecina. […]

Na S3 budują pod terminal kontenerowy?

08 cze 2024

Praca na budowie ostatnich odcinków drogi S3 między Wolinem a Świnoujściem idzie pełną parą i z każdym tygodniem widać postęp prac. Inwestycja jest opóźniona więc […]

Pogoda
Kamery Plan miasta
Kursy walut

EUR

Średni NBP: Ładowanie...

© 2024 Baltic Portal balticportal.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin