DE PL

Ptasi raj na sztucznych wyspach. Przyroda zaskakuje

25 lut 2025

facebooktwitterpinterest

Ogromny sukces przyrodniczy na sztucznych wyspach na Zalewie Szczecińskim. Okazało się, że stały się one prawdziwym ptasim rajem. Zaskoczeni i zachwyceni są ornitolodzy. Na wyspach zaobserwowano bowiem kolonię lęgową szablodziobów (Recurvirostra avosetta) oraz pierwszy przypadek gniazdowania i lęgu rybitwy wielkodziobej. Niektóre gatunki są unikatowe nawet na skalę europejską.

Wyspy powstały powstały kilka lat temu podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Usypano je z piachu wydobytego z dna Zalewu. Pierwsza z wysp ma 123 ha, kolejna – 250 ha. Większa służy do odkładania urobku powstałego z utrzymania torów wodnych. Mniejszą postanowiono przeznaczyć wyłącznie na cele przyrodnicze. Dostęp do wysp jest zamknięty i monitorowany. Człowiek nie ma tam praktycznie dostępu.

Na odizolowanej wyspie ptaki od początku czuły się dobrze i bezpiecznie. Cześć wyspy została ukształtowana w taki sposób, żeby zapewnić optymalne warunki do bytowania wielu gatunkom ptaków wodno-błotnych. Nasadzono tam trochę roślinności, drzewek i krzewów. Zamontowano też 15 sztucznych siedlisk dla oharów oraz 10 na torze wodnym dla zimorodków.

– Największym zaskoczeniem była kolonia szablodziobów. Na jednej z wysp gniazdowało 14 par tego niesamowitego gatunku! Była to największa kolonia zarejestrowana w historii polskiej ornitologii. Sukces lęgowy był dość duży. Udało się zaobrączkować i oznakować 27 młodych osobników, w tym jednego zaopatrzyliśmy w nadajnik GPS/GSM – wyjaśnia ornitolog dr hab. Dominik Marchowski z Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk.


Wyspy stają się prawdziwym ptasim rajem. Ornitolodzy odnotowali już lęg szczudłaków – i to aż dwóch par. Zauważono też 44 par szablodzioba i dwie pary mew białogłowych. Kolonia śmieszek i rybitw rzecznych osiągnęła niespotykane rozmiary. Liczba par rybitwy rzecznej wyniosła aż 980, co może być największą zarejestrowaną kolonią lęgową tego gatunku w Polsce i jedną z największych w Europie. Śmieszki osiągnęły liczebność 3700 par, co czyni tę kolonię największą na całym Pomorzu. Liczba par zagrożonej sieweczki obrożnej wyniosła minimum 20, co prawdopodobnie stanowi największe zagęszczenie tego gatunku w Polsce. Inne rzadkie gatunki, które gniazdują na wyspach to rybitwa białoczelna (45 par) i ohar (23 pary). Na wyspach gniazdowały również czajki (8 par) i krwawodzioby (3 pary).

Opieka nad ptactwem i monitoring przyrodniczy będą kontynuowane. Urząd Morski w Szczecinie otrzymał dofinansowanie na dalsze działania, głównie z unijnych funduszy. Projekt obejmuje różne zadania z zakresu ochrony przyrody m.in. cykliczna wycinka niepożądanej roślinności, czyli wierzby, trzciny i innych roślin. Na razie jedynym zagrożeniem dla ptaków są bieliki, które już polują na wyspach.

(rj)

Fot: Maciej Przybysz, Urząd Morski Szczecin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj również:

Wyjątkowy koncert w Sanktuarium Chrystusa Króla w Świnoujściu

18 mar 2025

2 kwietnia, z okazji 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II w Sanktuarium Chrystusa Króla przy pl. Kościelnym w Świnoujściu odbędzie się koncert upamiętniający papieża. […]

Pracownicy OTOP winni znęcania się nad konikami polskimi z Karsiboru!

18 mar 2025

Po kilku latach sądowej batalii zapadł prawomocny wyrok w głośnej sprawie koników polskich z wyspy Karsibór. Sąd uznał dwoje pracowników Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków za […]

Terminal instalacyjny farm wiatrowych w Świnoujściu prawie gotowy

17 mar 2025

W Świnoujściu dobiega końca budowa jednego z najnowocześniejszych terminali instalacyjnych farm wiatrowych w Europie. Inwestycja otrzymała już zgodę na użytkowanie. Oficjalne rozpoczęcie działalności terminala spodziewane […]

Pogoda
Kamery Plan miasta
Kursy walut

EUR

Średni NBP: Ładowanie...

© 2024 Baltic Portal balticportal.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin