DE PL

Pierwsza od 21 lat ekstremalna burza geomagnetyczna. Łapcie za komórki – będzie zorza!

10 maj 2024

facebooktwitterpinterest

Uwaga! Kto chce uwiecznić piękną zorzę nad morzem niech rezerwuje sobie dwie najbliższe noce. Jak informuje na swoim profilu FB znany fotograf Maciej Dunst zajmujący się takimi zjawiskami, 8 i 9 maja na Słońcu doszło to czterech dużych koronalnych wyrzutów masy (CME) skierowanych w stronę Ziemi.

– Prognozy przygotowane przez biura pogody kosmicznej współpracujące z NASA są bardzo różne, ale w większości zgodne, że możemy spodziewać się burzy geomagnetycznej kategorii G3-G4 uwzględniając tylko dwa pierwsze CME! – informuje M. Dunst.

Jeżeli sprawdzą się jeszcze inne prognozy, to jest szansa na pierwszą od 21 lat ekstremalną burzę geomagnetyczną kategorii G5. Czy będzie zorza?

– Tego oczywiście nie wiemy! To, czy zobaczymy zorzę, zależeć będzie od pogody, godziny w której CME dotrą do Ziemi oraz od orientacji pola magnetycznego. Nie mając na względzie pogody ziemskiej, szanse są jednak duże lub bardzo duże, pomimo bardzo krótkich nocy – wyjaśnia pasjonat.

Jak dodaje fotograf, nie będziemy widzieć zorzy kolorowej a raczej blade światła, pionowe filary lub przy bardzo silnej zorzy poruszające się „chmurki” przez które widać gwiazdy.

(rj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj również:

Nowy most na S3 prawie gotowy

23 maj 2024

Zakończyła się budowa najważniejszej części nowego mostu w Wolinie. Inwestycja powstaje w ramach modernizacji drogi ekspresowej S3 Szczecin-Świnoujście. Nad cieśniną Dziwna została nasunięta konstrukcja 1100 […]

Budują nad morzem, budują w górach. Chaotyczna zmiana krajobrazu

15 maj 2024

To co dzieje się w ostatnich latach w miejscowościach turystycznych śmiało można nazwać rewolucją. Zabudowa hotelowa i apartamentowa poszła tak daleko, że całkowicie zmieniła przestrzeń […]

Noc Muzeów w Świnoujściu inna niż zwykle

15 maj 2024

Szykuje się ciekawa Noc Muzeów w Świnoujściu. Otworzą się fortyfikacje, wieża widokowa oraz muzeum, będzie można zajrzeć pod pokład promu. A to wszystko już w […]

Pogoda
Kamery Plan miasta
Kursy walut

EUR

Średni NBP: Ładowanie...

© 2024 Baltic Portal balticportal.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin