Kurtuazyjne spotkanie. Czy Linia Europejska powróci na Uznam?
12 lip 2024
Niedawno do Świnoujścia przyjechała Dörte Basler – nowa szefowa Usedomer Bäderbahn (UBB). Spotkała się z nową prezydent Świnoujścia Joanna Agatowską. Wizyta miała charakter kurtuazyjny, ale to dobry krok do rozpoczęcia współpracy, która od kilku lat właściwie nie istnieje. Obie strony zdają sobie sprawę, że wzajemne zaufanie trzeba zbudować praktycznie od zera.
Przypomnijmy, że Dörte Basler zastąpiła na stanowisku wieloletniego szefa UBB Jörgena Boße, który odszedł na emeryturę. Dla Świnoujścia była to kontrowersyjna postać, dla Niemców był kimś, kto rozwinął UBB na wyspie Uznam. Cieniem na jego pracy jako sprawnego organizatora położył się konflikt z gminą Świnoujście. Jörgen Boße za wszelką cenę chciał wprowadzić niemieckie autobusy do Świnoujścia na co nie było zgody władz polskiego miasta. Od tamtego momentu nie było mowy o jakiejkolwiek współpracy a tym bardziej powrotu Linii Europejskiej – świetnego projektu transgranicznego zlikwidowanego w 2016 roku. Czy wizyta Dörte Basler w Świnoujściu coś zmieni? Na pewno nie od razu, jednak jest światełko w tunelu. Wizyta pokazała, że obie strony chcą współpracować a nie toczyć konflikt. Świadczą o tym komunikaty płynące z Urzędu Miasta w Świnoujściu.
– Pierwsza rozmowa z panią Dorte Basler była czysto zapoznawcza. Nowa pani prezes UBB dopiero zapoznaje się z działalnością spółki, dlatego nie było szczegółowych rozmów dotyczących Linii Europejskiej, czy wjazdu autobusów UBB do Świnoujścia. Na przestrzeni najbliższych tygodni odbędzie się kolejne spotkanie, które będzie dotyczyło szczegółowej współpracy między Miastem Świnoujście a spółką – informuje Adrian Trydeński, podinspektor w Biurze Informacji i Konsultacji Społecznych UM Świnoujście.
Działająca w sezonie letnim Linia Europejska jest bardzo potrzebna, bo dziś kolej UBB ma swoje problemy. Obecnie to jedyne bezpośrednie połączenie Świnoujścia z niemiecką częścią wyspy Uznam. Linia Europejska byłaby doskonałym uzupełnieniem UBB a cały projekt z pewnością jest do udźwignięcia przez polski i niemiecki samorząd. Tym bardziej, że jest szansa na unijne dofinansowanie.
Połączenie kolejowe UBB pomiędzy Niemcami a Polską, z którego korzystają mieszkańcy Świnoujścia oraz turyści funkcjonuje od 2008 roku. W pociągach i wzdłuż trasy aż do Züssow wszystkie napisy są w języku polskim i niemieckim. Także strona internetowa UBB oraz ulotki są dostępne w obu językach.
(rj)
Foto: BIK Świnoujście, rj
Dodaj komentarz