DE PL

Greifswald stawia na Friedricha, Szczecin na Galerię Nowoczesną

29 wrz 2024

facebooktwitterpinterest

Po raz kolejny Muzeum Narodowe w Szczecinie będzie realizować projekt wspólnie z Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie. Przedsięwzięcie będzie wielopłaszczyznowe i obejmuje zarówno inwestycje, prace konserwatorskie, jak i wspólne wystawy. Wspólnym mianownikiem będzie tożsamość i dziedzictwo Pomorza. W Greifswaldzie projekt będzie się skupiał wokół malarza Caspara Davida Friedricha, natomiast w Szczecinie tematem przewodnim będzie historia pokazana w sztuce polskiej i niemieckiej od schyłku XVIII do połowy XX wieku.

W czwartek w Szczecinie gościła delegacja z Greifswaldu na czele z Susanne Bowen, sekretarzem Stanu w Ministerstwie ds. Nauki, Kultury, Spraw Federalnych i Europejskich Meklemburgii-Pomorza i dr Ruth Slenczka, dyrektorką Muzeum Pomorza w Greifswaldzie.

To ważny dzień dla wspólnego regionu. Szczecin jest ważnym ośrodkiem dla Meklemburgii-Pomorza Przedniego, nasze muzea prowadzą wzorową współpracę. Ten projekt, to wspólna pielęgnacja naszych korzeni i dziedzictwa. Musimy naszej młodzieży przybliżyć i uświadomić, jak wiele nas łączy – podkreślała S. Bowen.

Projekt muzeów został nazwany „Wspólne drogi ku sztuce na Pomorzu” i jest współfinansowany przez Unię Europejską. Potrwa do 2027 roku, a jego wartość wynosi 2 mln 450 euro. Zespół projektowy tworzą: dr Dariusz Kacprzak, dr Szymon Piotr Kubiak i Julita Miłosz-Augustowska (po stronie polskiej) oraz dr Ruth Slenczka, dr Britte Frenssen i Kathrin Bandemer (po stronie niemieckiej).

Caspar David Friedrich: „Lebensstufen”.

Dyrektorka Pommersches Landesmuseum dr Ruth Slenczka podkreśliła, że inwestycje są już rozpoczęte i planowane są wspólne wystawy. Część funduszy zostanie przeznaczonych na uporządkowanie zbiorów. Z kolei muzealnikom ze Szczecina najbardziej zależy na zorganizowaniu nowej stałej wystawy w dawnym niemieckim muzeum miejskim przy Wałach Chrobrego (dawne Hakenterrasse) a dziś Muzeum Narodowym. W planach jest stworzenie Galerii Nowoczesnej i wyeksponowanie Gabinetu Pompejskiego. Ma to być zwrot w kierunku dawnego układu architektonicznego budynku.

W tej chwili znamy tylko niewielkie fragmenty Gabinetu, chcemy zdjąć powojenne warstwy i zakonserwować malowidła. Nasze wystawy będą przedstawiane tematycznie a nie chronologicznie, aby pokazać nowe podejście do polityki, religii, ciała. Chcemy stworzyć wspólną przestrzeń do prezentacji naszych zbiorów” – wyjaśnia dr Szymon Piotr Kubiak.

Gabinet Pompejański ma być ważną częścią szczecińskiego muzeum. Przed wojną prezentowano w nim oryginalne zabytki i kopie z dwóch miast spod Wezuwiusza – Herkulanum i Pompeje. Eksponowano także kopie fresków pompejańskich ze zbiorów Muzeum Narodowego w Neapolu.

(rj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj również:

Pokaz fajerwerków przeniesiony. Sąsiedzi świętują zjednoczenie

03 paź 2024

Dziś miał się odbyć wielki pokaz fajerwerków na niemieckiej stronie wyspy Uznam. W ten sposób nasi zachodni sąsiedzi chcieli uczcić rocznicę zjednoczenia Niemiec. Szyki pokrzyżowała […]

Nowe godziny otwarcia mostów na wyspę Uznam

01 paź 2024

Od października zmienią się godziny otwarcia mostów prowadzących na wyspę Uznam: Wolgaster Peene i Zecheriner (zwodzony nad rzeką Pianą). Będą one obowiązywać do kwietnia 2025 […]

Wielki parku rozrywki coraz bliżej otwarcia. Hossoland rośnie w oczach

01 paź 2024

Na Pomorzu Zachodnim niebawem zostanie otwarty pierwszy park rozrywki – Hossoland. Inwestycja powstaje w gminie Brojce, w pobliżu Kołobrzegu. Oficjalne otwarcie ma nastąpić 31 maja […]

Pogoda
Kamery Plan miasta
Kursy walut

EUR

Średni NBP: Ładowanie...

© 2024 Baltic Portal balticportal.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin