Zamykają tunel. Sprawdzą zasilanie
14 sty 2025
W dniach 16–17 stycznia planowane jest wyłączenie tunelu z eksploatacji. Przerwa odbędzie się w godzinach nocnych – od 22.00 do 05.00, w celu przeprowadzenia niezbędnych […]
01 gru 2024
Nowa wystawa w świnoujskiej galerii ART „Błąd pustki | Pusto” to spotkanie dwóch artystycznych światów – Katarzyny Baranowskiej i Tomasza Sudoła – w eksploracji przestrzeni pustki, nadmiaru i tła naszej codzienności. Jest zaproszeniem do refleksji nad pustką, która w przebodźcowanym świecie jest postrzegana jako zagrożenie, ale może być również przestrzenią otwartości – miejscem, które daje nam szansę na refleksję, regenerację i twórczość.
Poprzez instalacje artystyczne, twórcy stawiają pytania o to, co wypełnia naszą rzeczywistość? Czy pustka może być pełna znaczeń? Czy może być źródłem ukojenia? Czy błędy mogą być piękne?Baranowska, poprzez haptyczne i ekspresyjne prace tekstylne, bada relację między błędem a procesem twórczym. Tkanina jako nasza druga skóra, powłoka i intymne tło, staje się medium, które łączy cielesność z codzienną konsumpcją i wszechobecną hiperprodukcją. Z kolei Sudoł w swoich instalacjach analizuje przestrzenie pustki, ciszy i niedopowiedzenia. Prace artystów przedstawiają przemyślenia nad tym, co dzieje się, gdy usuwamy nadmiar i zostajemy sami z sobą – wobec własnych braków i niedoskonałości. W tym kontekście pustka nabiera wymiaru krytycznego, pozwalając na zastanowienie się, co wypełnia nasze życie, zarówno materialnie, jak i duchowo.
Katarzyna Baranowska to absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w 2011 ukończyła Wydział Grafiki, dyplom w Pracowni Projektowania Komunikatu Wizualnego. Jej pracę twórczą obejmują projektowanie graficzne, ilustracja, malarstwo, tworzenie instalacji oraz przestrzennych form tekstylnych. W swoich pracach artystka łączy różnorodne techniki na zasadzie kolażu, czerpiąc inspiracje z różnych nurtów i dziedzin artystycznych, bliskie są jej dzieła ekspresjonizmu, ekspresjonizmu abstrakcyjnego i koloryzmu. Wykorzystanie techniki kolażu jest kluczowe we wszystkich pracach, od ilustracji po instalacje rzeźbiarskie. „Łącząc obraz przedmiotu, kolor, strukturę i linię w nową wizualną jakość doświadczam stanu jakim jest zmaganie, które daje mi chęć do ciągłego artystycznego rozwoju i pogłębiania wiedzy o samej sobie”. Artystka podejmuje zagadnienia związane ze stanami psychicznymi, które towarzyszą nam w sytuacjach nieustannych przeobrażeń codziennego życia. Poprzez wykorzystanie różnorodnych technik, stara się zaznaczyć wieloznaczność odczuć, jakie mogą się pojawiać w obliczu tych przemian.
Tomasz Sudoł – absolwent poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Artysta o wszechstronnych zainteresowaniach – rysunek, instalacja, ilustracja, scenografia, performans, sztuka użytkowa. Edukator artystyczny. Od 2015 roku związany ze Świnoujściem. Wnosi do lokalnej społeczności artystycznej świeże spojrzenie i kreatywne rozwiązania. Jego prace charakteryzują się unikalnym stylem, który łączy precyzję rysunku z wyrafinowaną estetyką i funkcjonalnością projektowanych obiektów.
12 sty 2025
Zainteresowanie kupnem dwóch świnoujskich promów przez Gambię wzbudziło nie lada sensację w mediach lokalnych, regionalnych, ogólnopolskich a nawet niemieckich. Afrykańskie państwo oficjalnie zapytało miejską jednostkę […]
Wczorajszy wernisaż wystawy autorstwa Tomasza Sudoła i Katarzyny Baranowskiej z bardzo ciekawie wydysponowaną
aranżacją, wniósł sporą porcję przemyśleń w odniesieniu do otaczającej nas rzeczywistości.
Bo staje się faktem, że jest ona coraz bardziej pusta i coraz mniej czytelna.
I nie bardzo wiemy jak sobie poradzić z tym stanem zimna, zobojętnienia i drętwoty.
Jak wypełnić PUSTKĘ.
Bardzo potrzebne było to spotkanie z Twórcami i te kilka słów związanych z tematyką wystawy.