DE PL

Bałtykowi grożą większe zakwity sinic? Po powodzi naukowcy ostrzegają

01 lis 2024

facebooktwitterpinterest

Przyszły sezon letni może być ciężki dla branży turystycznej. Z raportu naukowców Politechniki Wrocławskiej wynika, że w przyszłym roku w Bałtyku można się spodziewać większego zakwitu sinic. Wszystko z powodu tegorocznej powodzi na południu Polski. W wodzie, która spłynęła do morza stwierdzono znaczne przekroczenie stężeń niektórych pierwiastków. Zagrożenie zakwitem sinic będzie szczególnie wysokie w przypadku wysokich temperatur. A jak wiadomo, klimat staje się coraz bardziej nieprzewidywalny a sam Bałtyk coraz cieplejszy.

Takie zdarzenia jak powódź powodują zwykle wzrost stężeń zanieczyszczeń, zarówno organicznych, jak i nieorganicznych, co może zagrażać zdrowiu publicznemu i środowisku – mówi prof. Katarzyna Chojnacka, prorektor ds. współpracy z otoczeniem, kierująca akredytowanym Laboratorium Chemicznym Analiz Wielopierwiastkowych na Politechnice Wrocławskiej.

Ekspertyza wody objęła badania chemiczne i mikrobiologiczne próbek pobranych w czterech lokalizacjach wzdłuż Odry. Trwały one kilka dni i zostały przeprowadzone z użyciem różnych technik badawczych. Wyniki analiz próbek wody zostały porównane z obowiązującymi normami oraz Ramową Dyrektywą Wodną. Stwierdzono m.in. znaczące przekroczenia stężeń glinu (Al) i żelaza (Fe). Natomiast stężenia azotu (N) i fosforu (P) były podwyższone, co może wpływać na zwiększenie tempa eutrofizacji (proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne). Tego rodzaju zanieczyszczenia są szczególnie niebezpieczne w zamkniętych akwenach, takich jak Morze Bałtyckie. Odnotowano również wysokie stężenie sodu (Na), chociaż dla tego pierwiastka norma w wodach powierzchniowych nie jest wyznaczona.

– Wyniki badań wykazały, że woda powodziowa niesie znaczne ilości zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych – wyjaśnia prof. Katarzyna Chojnacka z Wydziału Chemicznego. – Powodzie przyczyniają się do podniesienia osadów dennych, które są bogate w biogeny (np. azot, fosfor), metale ciężkie oraz substancje organiczne. Eutrofizacja wywołana nadmiernym stężeniem tych związków prowadzi do deficytu tlenu w wodzie, co wywiera presję na organizmy wodne, takie jak ryby. Woda powodziowa niesie również znaczny ładunek biogenów i zanieczyszczeń do Morza Bałtyckiego, przyspieszając zakwity sinic. Problem ten jest szczególnie istotny ze względu na zamknięty charakter Bałtyku i jego długi czas wymiany wody.

Jak podkreślają naukowcy, zaskakująco pozytywny był natomiast brak podwyższonych stężeń toksycznych metali, takich jak kadm czy rtęć, co świadczy o niskim poziomie zanieczyszczenia tymi pierwiastkami.

– Zwiększone ładunki biogenów wpływają na rozwój stref beztlenowych w Bałtyku, co prowadzi do śmierci organizmów dennych i zaburzeń w łańcuchu pokarmowym – podkreśla prof. Katarzyna Chojnacka. – Długotrwałe skutki takich zanieczyszczeń mogą mieć poważne konsekwencje dla rybołówstwa oraz turystyki w regionie. Jesienna powódź, która wprowadziła duży ładunek zanieczyszczeń do Morza Bałtyckiego, prawdopodobnie spowoduje bujny zakwit sinic latem. W związku z tym konieczne jest podjęcie działań mających na celu redukcję dopływu zanieczyszczeń oraz wdrożenie strategii ochrony ekosystemów morskich.

Co ważne, ze względu na ograniczoną cyrkulację czas wymiany wód Bałtyku z Morzem Północnym wynosi około 25-30 lat. Bałtyk, morze niemal zamknięte, połączony jest z Morzem Północnym przez wąskie Cieśniny Duńskie. Wolna wymiana wód sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń, takich jak biogeny (azot, fosfor), co pogłębia proces eutrofizacji. Zanieczyszczenia pochodzące z powodzi mogą więc utrzymywać się przez dekady, zwiększając ryzyko długotrwałego pogorszenia jakości wody i ekosystemów morskich.

oprac rj

foto: WCH PW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj również:

Trzy noce bez tunelu. Wentylacja pod lupą ekspertów

09 gru 2024

Po raz pierwszy świnoujski tunel będzie zamknięty aż przez trzy noce. Jest to spowodowane koniecznością przeprowadzenia rocznego przeglądu systemu wentylacji. Czasowe wstrzymanie ruchu w tunelu […]

błąd pustki. Baranowska i Sudoł refleksyjnie w galerii ART

01 gru 2024

Nowa wystawa w świnoujskiej galerii ART „Błąd pustki | Pusto” to spotkanie dwóch artystycznych światów – Katarzyny Baranowskiej i Tomasza Sudoła – w eksploracji przestrzeni […]

Wieża w koronach drzew rozbłyśnie! Zimowa atrakcja w Heringsdorfie

30 lis 2024

Na uznamskiej wieży w koronach drzew w Heringsdorfie turystów i mieszkańców czeka nowa zimowa atrakcja. Setki tysięcy delikatnych świateł rozświetli ścieżkę i wprowadzi gości w […]

Pogoda
Kamery Plan miasta
Kursy walut

EUR

Średni NBP: Ładowanie...

© 2024 Baltic Portal balticportal.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin