Świnoujście – wodna kraina

portal.jpg

Rozmowa z Krzysztofem Chomiczem, fotografem i pasjonatem przyrody, który przemierza krainę 44 wysp w poszukiwaniu niezwykłych ujęć

Piękno wysp można podziwiać w twoim najnowszym albumie. Co w nim zobaczymy?

- Album liczy 108 stron. Umieściłem na nich ponad 165 fotografii. Zrobiłem je podczas moich podróży po Zalewie Szczecińskim, wstecznej delcie Świny, Kanale Piastowskim, morzu i rzece Pianie. Głównym elementem fotografii jest woda. Przez kilka lat nagromadziło się tych zdjęć i przyszedł czas, aby je pokazać. Zdjęcia przedstawiają florę i faunę, która tutaj jest wyjątkowa na skalę Europy. Można powiedzieć, że album jest transgraniczny, bo fotografie robiłem po polskiej i niemieckiej stronie Uznamu.

Przyjeżdżamy do Świnoujścia i chcemy zrobić fajne zdjęcie na pamiątkę. Czy musimy mieć profesjonalny sprzęt?

- Absolutnie nie. Pierwsze zdjęcia robiłem telefonem komórkowym i kilka z nich znalazło się nawet w moim albumie. Nie odbiegają one aż tak bardzo jakością od innych zdjęć. Ostatnio byłem na klifie w Bansinie i nie miałem aparatu fotograficznego. Telefonem komórkowym z trzech metrów potrafiłem zrobić zdjęcie ptaszkom - rudzikowi i raniuszkowi. Kiedyś duża telewizja wzięła mój film zrobiony w rozdzielczości 4K i w porównaniu do ich reportażu różnica w jakości była niewielka. Technologia poszła tak bardzo do przodu, że naprawdę nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu, aby zrobić dobre zdjęcie. Widoki, czy zachody słońca można bez problemu robić telefonem komórkowym.

Co musimy wiedzieć robiąc zdjęcia?

- Najważniejsze w fotografii jest światło. Trzeba być w odpowiednim czasie i miejscu. Najpiękniejsze zachody słońca są po niemieckiej stronie wyspy, w Lütow, Loddin, czy Ückeritz. Szczególnie we wrześniu. Z kolei najlepsze zachody słońca nad Zalewem Szczecińskim możemy podziwiać w Kamminke. W Świnoujściu mamy za to wspaniały wschód. Warto wtedy iść na falochron i zrobić zdjęcie.

Gdzie warto się wybrać na przyrodniczą sesję zdjęciową?

- Brodzące ptaki możemy podglądać przy ujściu Piany, na terenach wyspy Karsibór i Zalewu Szczecińskiego. Tam mają doskonałe warunki do bytowania. Z kolei bielik jest tam, gdzie jest skupisko ptaków. Na pewno spotkamy go na półwyspie Gnitz, gdzie jest niemal na wyciągnięcie ręki. Nawet na plaży, gdy jesteśmy uważni i przyjdziemy odpowiednio wcześnie, to możemy spotkać naprawdę ciekawe ptaki. Teraz jest najlepsza pora na robienie zdjęć, bo przyroda budzi się do życia, zwierzęta zaczynają gody, jest kolorowo. Już można zaobserwować kanie, ohary, gągoły, czy cyranki. Pojawia się już łabędź krzykliwy z żółtym dziobem. Pokazują się też łanie.

Dziękuję za rozmowę

Album K. Chomicza można kupić w księgarni w Ahlbecku oraz Neptun w Świnoujściu przy ul. Bohaterów Września 81-82/2. Jeden z egzemplarzy będzie udostępniony w Bibliotece Publicznej przy ul. Piłsudskiego 15.

Kommentar hinzufügen

  • Internet- und E-Mail-Adressen werden automatisch umgewandelt.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Zeilen und Absätze werden automatisch erzeugt.

Weitere Informationen über Formatierungsoptionen

Sprachen

[] neueste Kommentare

Titel Autor Datum
Holdu Pruskiego Anonim 28 Mär 2018 - 19:39
Dyalise Anonim 15 Jan 2018 - 18:36
Quappen kaufen Anonim 6 Dez 2017 - 20:25
Przysługa? Anonim 7 Nov 2017 - 09:41
Co gorsza przybędą kolejne transporty siarki Anonim 28 Okt 2017 - 09:21
Racja! Anonim 24 Okt 2017 - 20:20

[] meist gelesen

bomba portal.jpg

Am Sonntag soll die Bombe aus dem Zweiten Weltkrieg geborgen und anschließend auf einem Militär-Übungsgebiet gesprengt werden. Der 750 Kilogramm schwere Sprengkörper wurde zwischen Neuwarp (Nowe Warpno) und dem Kaiserkanal an der Südspitze Usedoms im Stettiner Haff gefunden.

latarnia portal.jpg

Zwar ist das Rechtsufer von Swinemünde unter Touristen nicht so populär wie der linke Stadtteil, aber es hat auch seine schönen Seiten. Hier befinden sich der Leuchtturm und das Gerhard Fort - eines der wichtigsten Denkmäler der Stadt. Es ist jetzt wesentlich einfacher sie zu erreichen. Dank einer direkten Verbindung mit einem Ausflugsschiff können beide Sehenswürdigkeiten in etwa zwei Stunden besichtigt werden!

skoki portel.jpg

In der Zeit vom 17.7.- 31.7.2019 haben Sie die Möglichkeit, Ihre (Urlaubs)insel einmal ganz anders zu sehen: AUS DER LUFT ! Und das nicht nur im Flugzeug, sondern nach dem Absprung in 4000 m Höhe als Tandemgast mit 180 km/h im freien Fall und danach am Fallschirm schwebend.Die Sportler des Fallschirmsportclub Mecklenburg e.V. (https://www.skydive-mv.de/ ) sind in dieser Zeit auf unserer Insel zu Gast und wollen ihre Freude mit Ihnen teilen.

bornholm portal.jpg

Im Sommer können wir mit einer Fähre von Swinemünde nach Bornholm fahren. Die Fahrt von Swinemünde dauert nur fünf Stunden. Die Verbindung wird von der Fähre Cracovia der polnischen Ostseeschifffahrt (Polferries) bedient. Die Kreuzfahrten finden jeden Samstag statt.