Opłaty za most nie będzie?

most opłaty Karsibór

Miasto bardzo poważnie bierze pod uwagę rezygnację z wprowadzenia opłat za przejazd mostem łączącym wyspy Wolin i Karsibór. Wszystko z powodu przedłużających się procedur. Właśnie po raz drugi unieważniono przetarg mający wyłonić wykonawcę systemu poboru opłat. Powodem był zbyt wysoki koszt wykonania usługi.

- Firma zaoferowała wykonanie tej usługi za około milion złotych, a to w zdecydowany sposób przewyższa kwotę, którą mamy na ten cel zagwarantowaną w budżecie miasta - mówi Robert Karelus z Urzędu Miasta Świnoujście.

W tym roku miasto zaplanowało jeszcze jeden przetarg. Jeżeli zakończy się on niepowodzeniem, wówczas jest niemal pewne, że opłat za most nie będzie. Czas gra na niekorzyść miasta. Każdy miesiąc zwłoki, to utrata części pieniędzy, które miasto może odzyskać z tytułu podatku VAT. Chodzi o około 8 milionów zł. Dla Świnoujścia to bardzo duża kwota. Miliony można jednak odzyskać tylko w jeden sposób. Zgodnie z przepisami trzeba wprowadzić opłaty za most. Rada Miasta zgodziła się już na takie rozwiązanie i ustaliła stawki. Za przejazd mostem kierowcy mieli płacić 2 zł (w obie strony). Roczne karnety na nieograniczoną ilość przejazdów wyceniono na 10 zł. Teraz okazuje się, że to wszystko może zostać wyrzucone do kosza.

- Jeżeli rozstrzygnięcie kolejnego przetargu nie będzie dla nas satysfakcjonujące, rozważamy poważnie rezygnację z wprowadzenia opłat. Wysoka kwota za montaż urządzeń i przede wszystkim kolejne miesiące potrzebne na ich uruchomienie skutkuje tym, że tak na prawdę nie będzie się to opłacać- dodaje R. Karelus.

Z braku opłat z pewnością ucieszyliby się mieszkańcy Karsiboru, którzy od początku mieli zastrzeżenia do pomysłu miasta. Nie chcieli utrudnień w przejeździe przez most i obawiali się, że odstraszy to turystów. Miasto obiecało jednak, że za odzyskany podatek wybuduje na wyspie kanalizację.

Nowy most łączący Wolin i Karsibór wybudowano w 2012 roku. Ma 407 m długości i 9,3 m szerokości, dwupasmową jezdnię oraz chodnik dla pieszych Kosztował 40 milionów zł. Pieniądze na jego budowę pochodziły wyłącznie z budżetu Świnoujścia. Zastąpił on stary Most Piastowski, który miał ponad 45 lat i był przestarzały.

Fot.Marek Czasnojć

Kommentar hinzufügen

  • Internet- und E-Mail-Adressen werden automatisch umgewandelt.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Zeilen und Absätze werden automatisch erzeugt.

Weitere Informationen über Formatierungsoptionen

Sprachen

[] neueste Kommentare

Titel Autor Datum
Krankenversicherung Günstig Anonim 18 Feb 2017 - 16:12
Hello ... Anonim 1 Feb 2017 - 07:39
Marina Zustand Anonim 6 Jan 2017 - 14:32
Öffnungszeiten Anonim 13 Dez 2016 - 06:44
Grenzüberschreitende Busverbindung Anonim 12 Okt 2016 - 19:13
dialyse buchen Anonim 27 Sep 2016 - 14:23

[] meist gelesen

"Dar Młodzieży" kommt nach Swinemünde

Ausbildungsschiff der Marine-Akademie Gdynia „Dar Młodzieży”, fährt in den Swinemünder Hafen. „Dar Młodzieży” ist ein Dreimaster der Segelschule. Seine höchsten Masten sind fast 50 Meter hoch. Das Schiff ist 14 Meter breit und über 108 Meter lang.

wernisaz.jpg

Die Galerie " Miejsce sztuki44" an der Armii Krajowej Straße13, lädt am 4. März zur Ausstellungseröffnung der Werke von Caspar David Friedrich ein – Ikone der Romantischen Malerei im Zusammenhang mit Vorpommern. Seine Werke werden zwei Künstler präsentieren: Marcin Berdyszak und Sławomir Kuszczak.

unity 2.jpg

Eine Million Lkw, mehr als 200 000 Passagiere und fast 100 000Pkw– das ist die Bilanz der letzten zehn Jahre der polnischen Reederei Unity Line im Fährverkehr zwischen Swinemünde und Trelleborg. Zum Jubiläum wurde auf der Fähre „Gryf“ gefeiert. Noch vor zehn Jahren verkehrte die Flotte nur zwischen Swinemünde und Ystad.

konciosportal.jpg

Die Gesellschaft der „Freunde von Swinemünde“ lädt am Freitag in den Theatersaal des städtischen Kulturhauses an der Matejki straße ein.