Opłaty za most nie będzie?

most opłaty Karsibór

Miasto bardzo poważnie bierze pod uwagę rezygnację z wprowadzenia opłat za przejazd mostem łączącym wyspy Wolin i Karsibór. Wszystko z powodu przedłużających się procedur. Właśnie po raz drugi unieważniono przetarg mający wyłonić wykonawcę systemu poboru opłat. Powodem był zbyt wysoki koszt wykonania usługi.

- Firma zaoferowała wykonanie tej usługi za około milion złotych, a to w zdecydowany sposób przewyższa kwotę, którą mamy na ten cel zagwarantowaną w budżecie miasta - mówi Robert Karelus z Urzędu Miasta Świnoujście.

W tym roku miasto zaplanowało jeszcze jeden przetarg. Jeżeli zakończy się on niepowodzeniem, wówczas jest niemal pewne, że opłat za most nie będzie. Czas gra na niekorzyść miasta. Każdy miesiąc zwłoki, to utrata części pieniędzy, które miasto może odzyskać z tytułu podatku VAT. Chodzi o około 8 milionów zł. Dla Świnoujścia to bardzo duża kwota. Miliony można jednak odzyskać tylko w jeden sposób. Zgodnie z przepisami trzeba wprowadzić opłaty za most. Rada Miasta zgodziła się już na takie rozwiązanie i ustaliła stawki. Za przejazd mostem kierowcy mieli płacić 2 zł (w obie strony). Roczne karnety na nieograniczoną ilość przejazdów wyceniono na 10 zł. Teraz okazuje się, że to wszystko może zostać wyrzucone do kosza.

- Jeżeli rozstrzygnięcie kolejnego przetargu nie będzie dla nas satysfakcjonujące, rozważamy poważnie rezygnację z wprowadzenia opłat. Wysoka kwota za montaż urządzeń i przede wszystkim kolejne miesiące potrzebne na ich uruchomienie skutkuje tym, że tak na prawdę nie będzie się to opłacać- dodaje R. Karelus.

Z braku opłat z pewnością ucieszyliby się mieszkańcy Karsiboru, którzy od początku mieli zastrzeżenia do pomysłu miasta. Nie chcieli utrudnień w przejeździe przez most i obawiali się, że odstraszy to turystów. Miasto obiecało jednak, że za odzyskany podatek wybuduje na wyspie kanalizację.

Nowy most łączący Wolin i Karsibór wybudowano w 2012 roku. Ma 407 m długości i 9,3 m szerokości, dwupasmową jezdnię oraz chodnik dla pieszych Kosztował 40 milionów zł. Pieniądze na jego budowę pochodziły wyłącznie z budżetu Świnoujścia. Zastąpił on stary Most Piastowski, który miał ponad 45 lat i był przestarzały.

Fot.Marek Czasnojć

Kommentar hinzufügen

  • Internet- und E-Mail-Adressen werden automatisch umgewandelt.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Zeilen und Absätze werden automatisch erzeugt.

Weitere Informationen über Formatierungsoptionen

Sprachen

[] neueste Kommentare

Titel Autor Datum
I know, how it is necessary to act... Anonim 19 Okt 2017 - 13:43
unterkunft im haus für urlaub mit dialyseplatz ist es möglich Anonim 28 Sep 2017 - 21:48
Parkautomaten am Polenmarkt - Betrug durch eigene Bürger Anonim 14 Sep 2017 - 23:33
Bin auf der Suche nach... Anonim 9 Aug 2017 - 23:17
Bin auf der Suche nach... Anonim 9 Aug 2017 - 23:15
Beerdigung Florian Voelk - die Email bitte weiterleiten Anonim 30 Jul 2017 - 19:06

[] meist gelesen

promportal.jpg

Im Jahr 2014 untersagte die Stadt Swinemünde die Nutzung der Bielik Stadtfähre für Fahrzeuge vonauswärtigen Touristen. Dies sollte das Problem der langen Wartezeitenam Fährübergang im Stadtzentrum für Einheimische lösen. Heute weiß man, dass sich die Situation zwar verbessert hat, doch in der Hauptverkehrszeit stehen die Swinemünder hier nach wie vor im Stau. Dieser Zustand ist auf die wachsende Zahl der im Ostseebad zugelassenen Fahrzeuge zurückzuführen.

latawce 567_1.jpg

Drachen steigen lassen zählt zu den schönsten herbstlichen Vergnügen. Wer schöne Exemplare sehen möchte, sollte am Sonntag zum Strand in die Nähe der Windmühle kommen.

fake news.jpg

„Fake News“ ist der Titel der neuen Ausstellung von José García y Más in der Swinemünder Galerie „Miejsce sztuki44“ (Armii Krajowej 13). Der Künstler schaut kritisch auf zeitgenössische Medien, Politiker und die
Welt, die sie erschaffen haben. Die Vernissage findet am Samstag um 18 Uhr statt. Der Eintritt ist frei.

promportal.jpg

Ab Oktober gibt es einen neuen Fahrplan der Fähren am Karsibor-Fährübergang "Centrum". Von 7.30 bis 18.30 Uhr sind nun zwei Fähren unterwegs, zu den sonstigen Uhrzeiten fährt nur eine Fähre.