Opłaty za most nie będzie?

most opłaty Karsibór

Miasto bardzo poważnie bierze pod uwagę rezygnację z wprowadzenia opłat za przejazd mostem łączącym wyspy Wolin i Karsibór. Wszystko z powodu przedłużających się procedur. Właśnie po raz drugi unieważniono przetarg mający wyłonić wykonawcę systemu poboru opłat. Powodem był zbyt wysoki koszt wykonania usługi.

- Firma zaoferowała wykonanie tej usługi za około milion złotych, a to w zdecydowany sposób przewyższa kwotę, którą mamy na ten cel zagwarantowaną w budżecie miasta - mówi Robert Karelus z Urzędu Miasta Świnoujście.

W tym roku miasto zaplanowało jeszcze jeden przetarg. Jeżeli zakończy się on niepowodzeniem, wówczas jest niemal pewne, że opłat za most nie będzie. Czas gra na niekorzyść miasta. Każdy miesiąc zwłoki, to utrata części pieniędzy, które miasto może odzyskać z tytułu podatku VAT. Chodzi o około 8 milionów zł. Dla Świnoujścia to bardzo duża kwota. Miliony można jednak odzyskać tylko w jeden sposób. Zgodnie z przepisami trzeba wprowadzić opłaty za most. Rada Miasta zgodziła się już na takie rozwiązanie i ustaliła stawki. Za przejazd mostem kierowcy mieli płacić 2 zł (w obie strony). Roczne karnety na nieograniczoną ilość przejazdów wyceniono na 10 zł. Teraz okazuje się, że to wszystko może zostać wyrzucone do kosza.

- Jeżeli rozstrzygnięcie kolejnego przetargu nie będzie dla nas satysfakcjonujące, rozważamy poważnie rezygnację z wprowadzenia opłat. Wysoka kwota za montaż urządzeń i przede wszystkim kolejne miesiące potrzebne na ich uruchomienie skutkuje tym, że tak na prawdę nie będzie się to opłacać- dodaje R. Karelus.

Z braku opłat z pewnością ucieszyliby się mieszkańcy Karsiboru, którzy od początku mieli zastrzeżenia do pomysłu miasta. Nie chcieli utrudnień w przejeździe przez most i obawiali się, że odstraszy to turystów. Miasto obiecało jednak, że za odzyskany podatek wybuduje na wyspie kanalizację.

Nowy most łączący Wolin i Karsibór wybudowano w 2012 roku. Ma 407 m długości i 9,3 m szerokości, dwupasmową jezdnię oraz chodnik dla pieszych Kosztował 40 milionów zł. Pieniądze na jego budowę pochodziły wyłącznie z budżetu Świnoujścia. Zastąpił on stary Most Piastowski, który miał ponad 45 lat i był przestarzały.

Fot.Marek Czasnojć

Kommentar hinzufügen

  • Internet- und E-Mail-Adressen werden automatisch umgewandelt.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Zeilen und Absätze werden automatisch erzeugt.

Weitere Informationen über Formatierungsoptionen

Sprachen

[] neueste Kommentare

Titel Autor Datum
Auf Kommentar antworten | Balticportal.pl Anonim 20 Feb 2017 - 18:03
Krankenversicherung Günstig Anonim 18 Feb 2017 - 16:12
Auf Kommentar antworten | Balticportal.pl Anonim 17 Feb 2017 - 16:35
Auf Kommentar antworten | Balticportal.pl Anonim 13 Feb 2017 - 22:55
Hello ... Anonim 1 Feb 2017 - 07:39
Marina Zustand Anonim 6 Jan 2017 - 14:32

[] meist gelesen

orkiestra1.jpg

Am Freitag (13.Januar) findet im Saal der Staatlichen Musikschule an der Wojska Polskiego Straße 1 ein Neujahrskonzert statt. Mit dabei sind Gruppen des städtischen Kulturhauses, Schüler der Musikschule und des Militärorchesters aus Swinemünde. Das Konzert beginnt um 17 Uhr.

zabojstwo.jpg

Schock in der polnischen Nachbarstadt: Jetzt wurde bekannt, dass bereits am 30. Dezember ein 19-jähriger Student in einer Wohnung in der Matejki Straße in Swinemünde brutal ermordet wurde. Die Umstände des Verbrechens sind aber noch nicht vollständig geklärt. Nach inoffiziellen Informationen soll der junge Mann vor seinem Tod geschlagen worden sein.

orkiestra.jpg

Bereits zum 25. Mal findet in Polen eine Spendenaktion des „Großes Orchesters der Weihnachtshilfe“ – eine nichtstaatliche Wohltätigkeitsorganisation – statt. Das Geld wird für die Lebensrettung von Kindern und Senioren benötigt. Die Sammlung findet am 15. Januar mit vielen Begleitveranstaltungen und Konzerten statt. An diesem Tag werden auf den Straßender Kurstadt über 200 Volontärs mit gekennzeichneten Spendenbüchsen unterwegs sein.

"Dar Młodzieży" kommt nach Swinemünde

Ausbildungsschiff der Marine-Akademie Gdynia „Dar Młodzieży”, fährt in den Swinemünder Hafen. „Dar Młodzieży” ist ein Dreimaster der Segelschule. Seine höchsten Masten sind fast 50 Meter hoch. Das Schiff ist 14 Meter breit und über 108 Meter lang.